“Puiku kai šeimoje auga vaikas. O jeigu du – tai dvigubas džiaugsmas! Bet dviguba ir visą kitą: rūpesčiai, auklėjimas, buities organizavimas. O jei vaikai – skirtingų lyčių, amžiaus ir charakterių ir turi dalintis vieną kambarį – viskas dar sudėtingiau. Ne taip jau paprasta protingai įrengti kambarį berniukui ir mergaitei.” – sako “Deinavos” baldų prekybos tinklo steigėjas ir baldų ekspertas Valdas Davidavičius.

Įrenginėjant kambarį dviem skirtingų lyčių vaikams reikia gerai apgalvoti interjero ir kitas detales. Mūsų uždavinys sukurti miego, žaidimų ir darbo kambarį kurį myli broliukas ir sesutė. Uždavinys nelengvas, tačiau tikrai įveikiamas mylintiems tėvams. O keletas idėjų ir patarimų iš baldų eksperto padės Jums jūsų kelyje.

Interjero sprendimai labai priklausys nuo vaikų amžiaus. Ikimokykliniame amžiuje lyčių skirtumai ne tokie ryškūs ir tokiu metu per daug į tai kreipti dėmesio nebūtina. Tačiau vaikai sulaukę jau septynių metų pradeda atskirti savo lyti, ir elgtis atitinkamai – kaip berniukai ar mergaitės (elgesio manieros, įpročiai ir t.t.)

Visi šie skirtumai tampa dar ryškesni pasiekus paauglystę. Šiuo periodu neįmanoma apsieiti neišklausius pačių vaikų nuomonės apie interjerą, ir neįrengiant atskirų zonų (tame tarpe darbui) atsižvelgiant į mergaitės ir berniuko poreikius.

Vaikams, priverstiems dalintis kambarį nelieka daug vietos, juk reikia dviejų lovų, spintų, stalų, kėdžių.

“Bendro mergaitės ir berniuko kambario interjeras turi būti suplanuotas taip, kad tenkintų abiejų iš jų poreikius, kad abiem būtų vienodai komfortiška, jauku, kad kiekvienas turėtų savo privačia erdvę jei jam reikia pabūti vienam.” – pataria šimtams tėvų pataręs baldų ekspertas Valdas Davidavičius.

Tėvai puikiai suvokia, kad skirtingų lyčių vaikų kambarys – specifinis uždavinys, ir kad kiekvieną kvadratinį metrą reikia skaičiuoti. Tai juk ne tik miegojimo zona, kur lovoms būtų galima skirti didžiąją dalį vietos. Tai ir vieta kur vaikai žaidžia, o tam reikia atviros erdvės, ir vieta mokslui, kas reiškia dar vieną zoną darbui.

Dar vienas vaikų kambario dviem ypatumas tame, kad augant vaikams auga ir kambario apstatymas: lovos, susidėjimo vietos, kėdės, stalai. O juk kambarys išlieka to pačio dydžio.

Vadinasi privalome ieškoti būdų bent jau vizualiai padidinti kambarį, ieškoti sprendimų kaip sutalpinti daug į mažą erdvę.

“Dažnai šį uždavinį tėvai sprendžia multi-funkcionaliais baldais: dviaukštėmis lovomis, baldais-transformeriais, protingai renkantis lentynas ir spintas.” – sako baldų ekspertas.

Iš tiesų labai sunku apstatyti kambarį dviem skirtingų lyčių vaikams taip, kad tilptų visi abiem reikalingi daiktai ir būtų visos reikalingos zonos. Padėtį išgelbėti ir sutaupyti vietos (ypač jei kambarys nelabai erdvus) galit tik atidus baldų pasirinkimas.

Lovų pasirinkimas

Dviaukštė multi-funkcinė lova – labai racionalus pasirinkimas. Nors ji pagrinde skirta miegui organizuoti, tačiau tuo pačiu gali išspręsti ir kitus vaikų kambario uždavinius.

Rinkoje yra keletas dviaukščių lovų modelių variantų. Pats palankiausias ir optimaliausias vietos taupymo prasme variantas – klasikinis, kai miegamos zonos įrengtos viena virš kitos paraleliai. “Antras aukštas” atiduodamas vyresniam vaikui, o “pirmame aukšte” paprastai įsikuria jaunesnis. Tokiuose modeliuos dažniausiai būna vertikalios kopėčios.

Antras pagal populiarumą modelis – dviaukštės lovos po kuriomis įrengta darbo zona. Tokiu atveju atskirai statoma dar viena atskira lova. Kartais vaikai renkasi “antrą aukštą” kaip žaidimų zoną, tačiau dviem ten gali būti ankštoka.

Jei leidžia erdvė – labai harmoningas sprendimas – įsigyti dvi tokias lovas ir taip kiekvienam iš vaikų sukurti erdves ir miegui, ir darbui ir poilsiui. Pradžioje kol vaikai mažesni, galima nenaudoti apatinės erdvės ir tik jiems paaugus pritvirtini stalo paviršiaus elementus mokslui / darbui.

“Į ką kreipti dėmesį renkantis lovas? Visų pirmą – į saugumą: konstrukcijos tvirtumą ir patvarumą. Baldai turi būti su tvirtomis kopėčiomis ir jos turi būti ne slidžios. Saugiam vaiko nulipimui iš antro aukšto naktį, pasirūpinkite neryškiu apšvietimu naktį.” – pataria Valdas Davidavičius.

Darbo vietos baldų organizavimas

Darbo vietos įrengimas dviem vaikams priklauso nuo jų amžiaus. Kai vaikai maži, jiems žaidimams, piešimui ir mokslui užtenka vieno bendro stalo ir vaikiškų kėdžių. Mokyklinio amžiaus vaikams jau reikia atskirų darbo stalų, patogių kėdžių – kad jie abu vieni kitam netrukdydami galėtų užsiimti namų darbais.

Knygų, sąsiuvinių, kanceliarijos laikymui prireiks lentynų ir stalčiukų. Darbo vietos organizavimą labai palengvina multi-fukncionalios lovos kurios yra “antrame aukšte” ir po kuriomis yra jau numatyta darbo erdvė, kartu su susidėjimo skirtomis erdvėmis.

Stalas turi būti tinkamo aukščio, pakakti vietos kompiuteriui (šiuolaikiniai vaikai be jo jau beveik neįsivaizduoja gyvenimo).

Kėdę rinktis reikia pagal vaiko ūgį: kojos sėdinti turi liesti žemę, kėdės forma turi padėti laikyti tiesiai stuburą, vaiko diafragma turi būti stalviršio lygmenyje. Taip išvengsite sveikatos problemų. O kėdes ant ratukų dažniau rekomenduojama įsigyti vyresniems vaikams.

“Jei kambaryje vietos tikrai ankšta, pagalvokite ir kaip išnaudoti visas erdves, tame tarpe ir palangę.” – šypsodamasis pataria Valdas Davidavičius.

Baldai daiktų susidėjimui

Sutikite, net vaikų kambaryje gyvenant vienam vaikui kyla problema sudėti visus žaislus, knygas, sąsiuvinius, pratybas ir t.t. O jei jų du – visas šitas gėris pareikalaus gerokai daugiau vietos ir erdvių į kurias viską sudėti.

Tai gali būti įvairios dėžutės, kurios lengvai sudedamos po lova ar į spintą, krepšiai, skrynelės ant ratukų, į kurias galima sudėti daiktus naudojamus ne taip dažnai, įvairiaspalviai konteineriai, maišeliai žaislams ar konstruktoriams.

Daiktams kurie dažnai naudojami geriausia naudoti stacionarias lentynas ir stalčius. Ten patogu laikyti vaikiškas knygas. Praktikoje labai pasiteisina vaikų baldų konstrukcijos su stalčiais po lova.

Vaikų kambario spalvų parinkimas

Kambarys nudažytas šviesiomis spalvomis visada atrodo didesnis. Tačiau vaikai kaip taisyklė mėgsta ryškias spalvas.

Kad įtikti visiems verta rinktis tapetus kurių pagrindinė spalva – neryški su ryškesniais paveikslėliais (tik ne per dideliais). Mažoms erdvėms rekomenduojama nenaudoti daugiau nei 3 atspalvių.

“Taip pat reikia pagalvoti apie vaikų amžių. Psichologai teigia kad vaikai iki 7 metų labiau mėgsta ryškias spalvas, o augant jų pasirinkimas vis labiau linksta prie neutralių, ramių atspalvių” – įspėja baldų ekspertas Valdas Davidavičius.

Minimalus detalių kiekis

Kambarys dviem skirtingų lyčių vaikams turi nebūti perkrautas detalėmis ir aksesuarais. Erdvės perkrovimas žaislais, aksesuarais vizualiai daro kambarį mažesniu. Todėl labai svarbu naudoti visas įmanomas erdves – po lova, po palange, kampuose tvarkingam daiktų ir žaislų laikymui.

Rekomenduojama naudoti ne aukštus, prie lubų prigludusius ar įmontuojamus šviesos šaltinius.

Kaip padalinti berniuko ir mergaitės erdves?

Augant vaikams keičiasi jų temperamentas ir vis sunkiau visą laiką leisti kartu. Kiekvienas iš jų turi teisę turėti “savo kampą” kuriame gali pabūti ar pažaisti vienas, tačiau ne taip lengva tą įgyvendinti bendrame kambaryje.

Zonavimas spalvomis. Kad pabrėžti kad erdvė priklauso dviem skirtingos lyties vaikams padės sienų nudažymas skirtingomis spalvomis, taip pat skirtingų spalvų lovų užtiesalų ir kitų detalių parinkimas.

Zonavimas baldais, spintomis, užuolaidomis. Naudojantis baldais galima nesunkiai kambarį padalinti į dvi zonas, kurių kiekvieną apipavidalinti skirtingai. Pavyzdžiui, erdvę galima dalinti spintomis ar komodomis. Zonas taip pat galima lengvai atskirti spintelėmis.

Jei vaikai miega dviaukštėje lovoje, asmeninę erdvę galima sukurti naudojant dekoratyvines užuolaidėles.

Kambarį skirtą dviem skirtingų lyčių vaikams įrengti ne paprasta, bet įmanoma. Nepatingėkite apsilankyti baldų salonuose ir pažiūrėti asortimentą siūloma kataloguose – skubėjimas čia gali brangiai atsieiti.